הקפאת הליכים

עו"ד דודי לוי 

הקפאת הליכים הוא מצב של חדלות פירעון מוגדר לגבי חברה, כמצב שבו אין באפשרותה לשלם את חובותיה לספקים/בנקים/עובדים וכלל הנכסים שלה לא מספיק כדי לכסות חובות אלה. דרך אחת להתמודד עם זה הינה הליכה לפירוק, אך יש לשים לב כי הליכה לפירוק סוגרת את החברה, גורמת לה לאיבוד מוניטין ופוגעת אנושות בעובדיה, בלקוחותיה וספקיה.

הליך הגבייה נעשה על ידי צו של בית המשפט לעיכוב הליכי הגבייה, ולכן עם מתן צו הפירוק הדין מעכב את כל הליכי הגבייה אשר היו יכולים להתנהל או מתנהלים כעת. על כן אף אחד מנושי החברה לא יכול להמשיך עד בהליך גבייה אישי אלא באופן קולקטיבי בלבד.

הקפאת ההליכים  מחייבת את הנושים של החברה לפנות לשם מימוש זכויותיהם אל מסגרת כללית של הליכי גבייה בהליך הפירוק. בפסיקה ניתן לראות כי בית המשפט נוטה לשלב בין תוצאות עיכוב ההליכים לבין התוצאות של ההקפאה.

הסדר עיכוב ההליכים המטרה הראשונה היינה הגנת החברה החייבת והליך הקפאת ההליכים מונע מן הנושים את ניסיונות הגבייה ובכך נותן לחברה "זמן נשימה" שבו היא תוכל לנסות להסדיר את חובותיה מבלי להיות נתונה ללחצים מצד הנשים

המטרה השנייה היא הגנה על נושי החברה. כלומר הקפאת ההליכים מונע את התחרות בין הנושים אשר יכולים למצוא יתרון בין הנושים שהגישו את תביעות הגבייה המוקדמות לבין אחרים, ולכן ההליך הכללי מבטיח בצורה שוויונית לפרוע את חובות החברה כלפי הנושים.

פנו עוד היום לפגישת ייעוץ ללא עלות אצל משרד עורכי דין דודי לוי - עו"ד חברות 

מידע נוסף

עיקוב הליכים


יש לציין כי ההיקף של הקפאת ההליכים נתונה לסמכות בית המשפט . ולכן במקרים מסוימים ניתן להרחיב את היקף עיכוב ההליכים ולהחיל אותו גם על הליכי גבייה של צדדים נוספים של החברה, למרות שצדדים אלו לא סובלים מחדלות פירעון. ועל כן, בית המשפט העוסק בפירוק הינו עצמאי מבחינת שיקול הדעת בהגדרת ההיקף והרחבתו במידת הצורך. במקרה של פירוק חברה בו אנו עוסקים, הקפאת ההליכים תימשך עד לתום הליכי הפירוק, ולכן הנושים של החברה לא יוכלו עוד לתבוע את החברה אלא במסגרת הכללית המוסדרת. יש לציין כי במקרים של הבראת חברה תחולת הצו משתנה.
אשראי מחודש בהליכי הקפאת הליכים


במקרים של פירוק חברה, החברה נמצאת במשבר בה בעלי המניות מתקשים לגייס הון ולכן אין גיוס מימון נדרש לפעילות עסקית שגרתית ובכך נוצר כשל גיוס אשראי. ולכן הנאמן ירצה לגייס אשראי חדש למימון פעולות של החברה לאור מצבה הכושל יכול לגייס אותו רק אם תהיה לו עדיפות על פני נושים קיימים. עדיפות זאת מתנגשת על בעלי חוב כמו נושים לא מובטחים אבל עקב חיוניותו של הליך זה, הקפאת ההליכים יכולה לשמש כעוגן מרכזי לשם הבטחת המימון המחודש. יש לציין כי במקרים לא מעטים הליכי ההקפאה אינם מסתיימים בפירוק אל ברכישה של החברה על ידי הנאמן לחברה גדולה ליותר או למשקיע חיצוני תוך מחיקת חובות ופריסה של יתרתם.
אישור הסדר נושים


כאמור ישנה חלוקה בין הנושים השונים בהתאם לאינטרסים של כל קבוצה. על בית המשפט לעבוד על פי תיקוני חוק החברות האחרונים בו הוא רשאי לאשר את הסדר הנושים גם אם חלק מאסיפות הסוג כלומר אסיפות של מספר נושים בעלי אינטרס זהה לא אישרה את ההסדר ברוב הדרוש. באופן כללי ניתן לראות בבית המשפט ככלי בעל שיקול דעת רחב להארכת צו הקפאת ההליכים וסמכות בניהולה. ניתן לראות כי הליך הקפאת הליכים הינו שלב הכרחי במקרים של רצון לסיום חיי החברה או לצורך שיקומה. לשם כך הנושים למעשה אינם יכולים להמשיך בהליכי הגבייה הרגילים אלא להתאגד בהליך קולקטיבי אחיד אשר יבטיח את זכויותיהם.

השאירו פרטים

arrow&v

מעוניין\ת לקבל עדכונים במייל 

טלפון

073-3744-559 

מיקום

תובל 34 רמת גן מתחם הבורסה 

פקס

03-7512975

ניווט מהיר

  • Grey Facebook Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • YouTube - Grey Circle

האתר פונה לנשים וגברים כאחד. השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד. המידע באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות המחייבות נקבעות על-פי חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט. השימוש במידע המופיע באתר אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי, מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש בלבד. דודי לוי משרד עורכי דין 

בנייה וקידום אתרים לעורכי דין