top of page

הסדר חובות

כאשר הצטברו לכם חובות רבים, אל מול בנקים, הוצאה לפועל או נושים אחרים, מוטב לפעול על מנת להשיג הסדר חובות, אשר יאפשר לכם להחזיר את החובות הכספיים בהם אתם עומדים, בצורה מסודרת, ועל פי היכולת הפיננסית שלכם. על מנת להגיע אל הסדר חובות העונה על הצרכים שלכם ושומר על היכולת הכלכלית שלכם להתנהלות שוטפת, מומלץ לעשות זאת באמצעות עורך דין הסדר חובות מנוסה ומקצועי 

 

תהליכי הסדר חובות

השלב החשוב ביותר הינו לפעול במהירות על מנת להגיע אל הסדר חובות הוגן. במידה ואתם עומדים כחייבים, חשוב להבין כי הריביות הנצברות עשויות להגיע לסכומים גבוהים במיוחד, מה שמעלה את ערכו של החוב, ועשוי לגרום לכם לצרות פיננסיות של ממש. לכן, פעלו במהירות על מנת להגיע אל הסדר חובות.

 

כאשר אתם חייבים כספים לבנקים, הוצאה לפועל או נושים מתוקף צו בית משפט, תוכלו לבקש חקירת יכולת  - אשר למעשה מודדת את היקף ההכנסות שלכם אל מול ההוצאות, וקובעת את גובה ההחזרים החודשיים ואת הפריסה בהתאם ליכולת הכלכלית שלכם. על מנת ליהנות מחקירת יכולת, עליכם לטעון אותה, וכמובן, ליצור שיתוף פעולה ושקיפות מלאה. חקירת יכולת הינה אמצעי נוסף לצורך איחוד תיקים בהוצאה לפועל, המאפשרת לכם לאגד את כל החובות שלכם בתיק חוב אחד – אשר יוחזר על פי פריסת תשלומים נוחה יותר ובפרק זמן סביר. אלמנט זה, יכול לסייע לכם בהסדר חובות בצורה נוחה יותר, ולשמור על רמת המחייה שלכם וההתנהלות הכלכלית שלכם.

כשפתחתם את העסק שלכם, לקחתם הלוואה מהבנק להקמת עסק הייתם כל כך אופטימיים. ראיתם את צפי ההכנסות גבוה יותר ממה שהיה בפועל וידעתם שבשנה הראשונה כל עסק נלחם על קיומו. עם השנים, כאשר גיליתם שהחלום הופך למציאות קשה יותר של חובות לבנקים, מוסדות כמו: ביטוח לאומי ומס הכנסה, חברות האשראי וספקים נוספים גיליתם שאתם בחוב שאינכם יכולים לשלם. טלפונים חוזרים ונשנים מהבנק ומלקוחות הטרידו אתכם סביב השעון ותיקי הוצאה לפועל נפתחו נגדכם. בשלב הזה הבנתם שאולי לא כדאי להתמודד לבדכם – כדאי לקחת עורך דין המתמחה בהסדר חובות.

שינוי החוק בישראל

לאחרונה, החוקים הנוגעים לחייבים להוצאה לפועל השתנו לטובת החייב. ניתן להגיע להסדרי חובות נוחים ויותר ובמקרים רבים גם לקבל הפטר מחוב גדול שלא ניתן לעמוד בו. תהליך הסדר החובות אינו אחיד ובמקרים רבים חשוב להיעזר בעו"ד מנוסה המכיר את החוקים ויש לו ניסיון רב.

הסדר חובות מול נושים

כאשר אדם מגיע לחובות של סכום גבוה לבנקים ולמוסדות אחרים וכן לאנשים פרטיים ונפתחים מולו תיקים בהוצאה לפועל ניתן לאחד את החוב לתיק אחד. לאחר מכן, רשם ההוצאה לפועל יכול להחליט כיצד לחלק את החוב בהתאם ליכולתו של החייב לשלם מדי חודש. היתרון בשינוי החקיקה טמון בשלב הבא – במידה ואותו אדם עמד בהתחייבויותיו יתכן ויוכל לקבל הפטר משארית החוב.

היות ובישראל חלק מהחוב מורכב מקנסות פיגורים, ריביות כבדות והוצאות עו"ד בדרך כלל הסכום המגיע להוצאה לפועל גבוה משמעותית מהקרן אותה היה חייב אותו אדם. לכן, כאשר מקבלים הפטר מהחוב הסכום יהיה קרוב יותר לסכום הקרן מאשר לסכום הכולל את כל התוספות הנלוות. הבעיה היחידה – יש להוכיח לרשם או לבית המשפט כי הדרך שבה אותו אדם הגיע לחוב לא נעשתה מתוך הונאה מכוונת על מנת לקבל שירותים או מוצרים בחינם.

כיצד מוכיחים לבית המשפט שלא היה ניצול לרעה של החקיקה החדשה?

אם בית המשפט מזהה כי היה ניצול של הרפורמה במערכת הגבייה הוא עשוי להשית על אותו אדם קנסות גבוהים ולחייבו לשלם את כל הסכום בתוספת ריביות הפיגורים והקנסות. לכן, כאשר מתחילים או הסדר חובות מול מוסדות אחרים חשוב לעשות את התהליך בצורה נכונה ועם יעוץ מתאים.

יש להראות את התהליך שהוביל לכניסה לחוב. להראות שיש ביכולתכם לשלם אותו בסכומים קטנים יותר ולא לנסות להסתיר נכסים או הכנסות נוספות שיכולים לשמש על מנת לכסות את החוב. במקרה שמדובר בחוב שנוצר במהלך ניסיון להפעיל עסק, תיעוד נכון של ההכנסות וההוצאות של העסק והצגת התהליך כקריסה בשל מוסר תשלומים לקוי של לקוחות העסק יכול לעזור.

אם מדובר בחוב של אדם פרטי יש לבחון האם סיטואציות חיים שונות הובילו לכניסה לחוב? למשל - שינוי במקום העבודה או פיטורין, מחלות, תאונות עבודות וסיבות נוספות שיכולות לשנות את רמת ההכנסה של החייב. כל אלה יכולים להיות סיבה הגיונית לעובדה כי לא יכל לעמוד בהתחייבויותיו.

מדוע חשוב לקחת עורך דין שיסביר את הסיטואציה האישית שלכם? הסדר חובות בהוצאה לפועל דורש עורך דין מנוסה ביצירת הסדר חובות שמכיר את המערכת שבה עובדת הוצאה לפועל לעומק. לאורך השנים היו שינויים רבים בפעולתה של המערכת, אך מאז שחלה הרפורמה הנטייה היא פחות להעניש את החייבים ויותר לנסות לסייע להם להתנהל נכון בעתיד. כאשר אתם מסתייעים בשירותים של עורך הדין, הוא יוכל להציג את התהליך הכלכלי שלכם כתהליך של ניסיון להבראה כלכלית – אם של המשפחה במקרה של חייב פרטי ואם של העסק במקרה של חברה שנקלעה לקשיים.

עורך הדין יסייע לכם לאסוף את המסמכים הדרושים על מנת להציג את תהליך הכניסה לחובות כיאות, כמו גם לעזור לכם לתכנן את היציאה מהחוב. במידת הצורך תוכלו לבקש בעתיד הפטר מהחוב ולהתחיל את החיים הכלכליים שלכם מחדש.

כיצד ניתן לשלם את החוב אם כל החשבונות מוגבלים?

אחת השאלות הנפוצות בקרב אנשים המגיעים לניסוח הסדר חוב עם בנקים היא כיצד ניתן להתחיל לשלם את החוב עם כל החשבונות מוגבלים. חלק מהחייבים מדווחים על משכורות שעוקלו, חוסר יכולת לחלק לתשלומים בכרטיסי אשראי וכמובן – סגירת האובליגו בבנק. כיום, כאשר ההוצאה לפועל מאשרת את הסדר החוב, ניתן להתחיל לשלמו בכרטיס מיוחד שאינו מאפשר להגיע לחריגה. בכל פעם שתשלמו הסכום ירד באופן אוטומטי מיתרת הזכות שלכם.

כך, תוכלו להתחיל להתנהל מול הבנקים והגופים האחרים להם אתם חייבים כספים ולהוכיח במשך שנה וחצי להוצאה לפועל ולבית המשפט כי שיפרתם את ההתנהלות הכלכלית שלכם. בסוף התהליך תוכלו לכסות את החוב במלואו או לזכות להפטר המיוחל.

עורך הדין פותר בצורה יעילה את המחלוקות המורכבות עם הנושים

אחד מהיתרונות הגדולים של עבודה עם עורך דין המומחה בהסדרי חוב הוא פתרון מחלוקות מול הנושים. לעתים, חשובה התנהלות יעילה המובילה לתוצאה הנכונה. במשרדנו גילינו עם השנים כי לפעמים אפשר להפחית את החוב עוד לפני התחלת התשלומים. בזכות יעילות ותוצאה אליה שאפתם – הפטר מהיר או חלוקת הוגנת לתשלומים תוכלו להתחיל מהר יותר בחיים החדשים ללא החוב הרובץ על כתפיכם.

לסיכום, עורך דין הסדר חובות יכול לסייע לכם למחוק חלק מהחוב הקיים, לאסוף את המסמכים הדרושים על מנת להוכיח את יכולתכם לשלם, לעמוד במשא ומתן מול הנושים השונים על גובה החוב ולבסוף להגיע להסדר תשלומים או הפטר בהתאם ליכולתכם לשלם. אל תחכו עד שהחוב יתפח לגובה רב או שהסנקציות שמפעילה ההוצאה לפועל יפגעו בעבודתכם ובחיי המשפחה. מומלץ לפנות למשרדנו כמה בהקדם ולקבל את הסיוע הדרוש כדי לצאת מהחוב.

Thanks! Message sent.

Image by NordWood Themes
24-hours-phone-service.png

תאמו פגישת ייעוץ ללא עלות בה נציג עבורכם תוכנית הבראה כלכלית והתחלה חדשה בחיים

מאמרי המשרד

bottom of page