פשיטת רגל

נקלעתם למצב שאינכם יכולים לשלם יותר את חובותיכם? הן כאדם פרטי והן כעסק הנקלע לקשיים כלכליים יתכן ואתם נמצאים בפתחה של פשיטת רגל. קיימות אפשרויות לחלוקת החוב לתשלומים או לקביעה של הסדר עם הנושים שלכם שכדאי להכיר. במאמר זה נדבר בהרחבה על תהליך פשיטת הרגל ונכיר כמה מהמושגים החשובים שתפגשו בדרך ליציאה מה"בור" הכלכלי. עד לתקופה האחרונה בה החלה רפורמת פושטי הרגל, המדינה הטילה קנסות כבדים על חייבים על מנת להעניש ולהרתיע אחרים מכניסה לחובות שאינם יכולים לשלמם. ביוזמת שרת המשפטים דאז איילת שקד החלה רפורמה החל מאמצע ספטמבר שתשנה את הדרך בה מטופלים תיקי הוצאה לפועל. שינוי המתבצע במסגרת "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי" ששמו מעיד עליו שנועד לסייע לחייב לשקם את מצבו הפיננסי ולצאת מהחוב.

ההליך הישן של פשיטת רגל

על מנת לפטור חייב מחוב על פי ההליך הישן, תיקי ההוצאה לפועל היו מגיעים לפתחם של בתי המשפט המחוזיים. סחבת ארוכה ועלות גבוהה של מערכת משפט עם בירוקרטיה איטית הפכו את חייהם הן של החייבים והן של הנושים לקשים יותר. עבור החייבים מחיקת חובות בהוצאה לפועל קלה יותר מאשר מחיקת החובות תחת כתלי בית המשפט. למרבה המזל ההליך השתנה וכעת יש אפשרות לבצע מחיקת חובות בהליך מזורז.

ההליך החדש של פשיטת רגל

לאחר בחינה מדוקדקת של השפעת החובות בהוצאה לפועל על אנשים רבים החלה רפורמה בבתי המשפט בכל הנוגע לטיפול בחדלות פירעון ופשיטות רגל. אחד מהשינויים הבולטים ברפורמה החדשה הוא שגם רשמי הוצאה לפועל יכולים להעניק "הפטר חובות"עליו נרחיב בהמשך. עד כה פעולה זו שהייתה נתונה לסמכות שופטי בית המשפט המחוזי דרשה הליך משפטי יקר וארוך וכעת ניתן יהיה לקבל את ההפטר בקלות רבה יותר. ההנחה העומדת בבסיס שינוי זה היא העובדה כי אותם חייב נמצאים במילא בהליך בהוצאה לפועל מול הרשם ואין טעם לבזבז את זמנם של שופטי בית משפט השלום על חובות בסכומים קטנים יחסית.

 

לא נותנים לחייבים לנצל את המערכת

כיצד מנסה המדינה למנוע ניצול של החוק החדש לרעה, כאשר בעלי עסקים יכנסו במכוון לחוב כבד תוך העלמת כספי העסק וכניסה לחובות. איך לקוחות של חברה שהזמינה רהיטים למטבח יכולים לדעת כי במידה והעסק קורס ולא קבלו את המוצר יקבלו את כספם? בנוסף ספקים של אותה החברה המוכר את לוחות העץ שנועדו להפוך למטבח ידעו כי בעל העסק עומד לשלם להם את הסכומים שהוא חייב להם? גם לכך נתן המחוקק פתרון.

במסגרת ההליך החדש נעשה גם ניסיון להבדיל בין שתי קבוצות חייבים: אנשים שנקלעו למצב כלכלי קשה עקב התנהלות פיננסית לא נכונה ו"רמאים" – אנשים המנסים לנצל את המערכת על מנת לקבל שירותים או כספים מבלי לשלם עליהם ולאחר מכן להכריז על עצמם כפושטי רגל. כחלק מהרפורמה, בעלי חובות גדולים, יגיעו בכל זאת לבתי המשפט אך יעמדו בפני שופטי בית משפט השלום שיוכשרו במיוחד לטיפול בחדלות פירעון. חייבים אלה, שבית המשפט מזהה שלא פעלו בתום לב, ישלמו את כל הסכום, בתוספת ריביות כבדות לנושים הקטנים כמו הספקים והלקוחות ולא יקבלו הפטר עד שכל הסכום שולם.

מהי חדלות פרעון?

על פי החוק המעודכן חדלות פרעון מוגדרת כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו".התוספת החדשה להגדרת חדלות הפרעון ממוקדת בהתחייבויות העתידיות של החייב לצד הנכסים הקיימים בפועל. לדוגמה, חייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים שקנה במזומן, יזכה להסדר חוב שונה מחייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים - אך גם חייב משכנתא לדירת ילדיו בשווי של מיליון שקלים. ההתחייבויות העתידיות לתשלום המשכנתא של החייב השני ישפיעו על יכולת החזר החובות שונות גם אם שניהם משתכרים משכורת זהה.

שינוי מהותי בסדר תשלום החובות לנושים

כאשר אדם (בדרך כלל בעל עסק) מגיע להסדר חוב עם מספר נושים במרבית המקרים יהיו נושים "קטנים" כמו ספקים של עסקים בינוניים שלא קיבלו את כספם או לקוחות שלא קיבלו מוצרים עבורם שילמו לפני שהעסק קרס כלכלית. בעלי חוב נוספים יכולים להיות הבנקים ואפילו המדינה בחובות לרשויות המס או לביטוח הלאומי. בעבר, הנושה שהיה מקבל את כספו בסדר עדיפויות ראשון היה המדינה ולאחר מכן הבנקים. החובות שולמו בתוספת ריביות גבוהות. אחרונים בסדר העדיפויות היו הנושים הקטנים – הספקים והלקוחות של בעל העסק. כיום, החוק החדש, מגן על זכויותיהם של הנושים הקטנים ומאפשר להם לקבל קדימות בקבלת הסכומים המתקבלים מהחייב לאחר מימוש נכסים. הבנקים, שהיו הבאים בתור לקבל את החובות לאחר המדינה הסכימו שרבע מהחוב יהיה חוב לא מובטח – אם לא נשארו כספים לאחר שהנושים הקטנים שולמו הם יוותרו על חלק מהחוב.

סדר גביית החוב לפי החוק הישן:

· המדינה

· הבנקים

· הנושים הקטנים

סדר גביית החוב לפי החוק החדש:

· החוב לבנקים (75% מהסכום)

· החוב לנושים הקטנים

· המדינה

· 25% מהחובות שנותרו לבנקים

נוסף על כך החוק החדש מאפשר לנושים הקטנים להוסיף ריביות בסדר גודל זהה לזה שגובים הבנקים על הכספים שלא שולמו בזמן. אך מה ניתן לעשות אם לחייב לא קים רכוש שניתן לממש? במקרה זה יתכן ויקבל "הפטר חובות". נרחיב על כך מעט.

מהו הפטר חובות?

"צו הפטר" מאפשר לחייב להפרע מחובותיו לנושא אם לא ניתן לממש רכוש על מנת לסגור חוב זה במסגרת תהליך של הוצאה לפועל. חובות אלה אינם כוללים קנסות, דמי מזונות או חוב שנוצר במרמה מתוך ניסיון לקבל הלוואה מבלי להחזירה או לקבל שירותים לשלם עבורם.

שיקום כלכלי לחייבים

במסגרת החוק החדש, הנוקט בגישה שיקומית, במשך ארבע שנים החייבים יאלצו לשלם חלק מחובותיהם לנושים על פי יכולותיהם הכלכליות. בזמן הזה, לפי ראיית המחוקק, החייבים ילמדו התנהלות כלכלית נכונה ותכנון תקציבי. חלק ניכר מהחייבים יוכל אחרי ארבע שנים ששילם את חובותיו לחזור לחיים רגילים ללא עיקולים וסנקציות כלכליות ולקבל הפטר משארית החוב. חייבים חלשים, שאינם משתכרים סכום גבוה עשויים לקבל סעד נוסף מבית המשפט בדמות תשלום של החוב במשך שנה חדשה ולאחר מכן יקבלו הפטר מהחוב כולו. כך, בניגוד למצב שהיה בעבר, חובות שהיו עוצרים את היכולת של אדם או עסק להשתקם כלכלית בשל ריביות גבוהות שהצטברו ישולמו באופן חלקי ויאפשרו לכל אדם להשתקם. נציין, במאמר מוסגר, כי אם בית המשפט מתרשם כי הכניסה לחוב התבצעה במכוון תאלצו לשלם לאורך זמן את החוב בתוספת ריבית בדומה לתהליך איחוד תיקים. הנכסים שניתן להנזיל על מנת לכסות את החוב ימומשו על ידי הכונס הרשמי ותהליך היציאה מהחוב יתעכב בשנים רבות. לא נעים. לאור השינויים הללו קיימת חשיבות גבוהה יותר בשימוש בשירותי עו"ד פשיטת רגל המציג בשמכם בצורה נכונה את התהליך שגרם לכם להיכנס לחוב ומאפשר לכם לצאת ממנו.

מי שומר על תקינות תהליך גביית החובות?

על מנת לוודא כי אכן רב הנכסים הנצאים בידי החייב ימומשו כונס הנכסים הרשמי הוגדר כגוף האחראי על שמירת התקינות והיעילות של ההליכים לפי החוק החדש. בניגוד לשנים קודמות בהן לכונס הרשמי לא הייתה סמכות ממשית להפעיל את סמכויותיו ולבצע פעולות אכיפה (כמו מניעת הברחת נכסים), היום ניסיון להימנע מתשלום חוב יחשבו כעבירה פלילית. כך המדינה מעניקה אפשרויות הרתעה מתקדמות יותר לגוף האמון על מימוש הנכסים, לצד הגנה על בעלי עסקים ואנשים פרטיים שנקלעו לחוב בתחום לב.

תחילת תהליך יציאה מהחוב

עסק או אדם פרטי הנקלעים לחוב מתחילים תהליך ארוך לסילוק חוב זה המתחיל בפתיחה של תיקי הוצאה לפועל כנגד החייב. אם החייב אינו יכול לשלם את החובות בתוך זמן קצר, החוב תופח לממדים עצומים בשל הריבית הכבדה של ההוצאה לפועל. לכן, במידת האפשר, באמצעות סיוע של עו"ד שיקום כלכלי החוב מחולק לתשלומים ומתבצע איחוד תיקים.

אילו סנקציות מבוצעות כנגד החייב?

עד לתקופה בה מוסדר החוב, נמצאות בידי הנושה אפשרויות רבות לפגוע באורח חייו של החייב עד לתשלום החוב. חלק מהסנקציות נועדו למנוע את התחמקותו משתלום החוב כמו צו עיכוב יציאה מהארץ או הגבלת חשבון הבנק. סנקציות אחרות נועדו לוודא כי החוב ישולם, ביניהן ניתן למנות: עיקול על משכורתו של החייב, עיקול על ביתו, עיקול על הפנסיה או עיקול על נכסים נוספים כמו: רכבים, משרדים וכד'.

לכן, אם אתם נמצאים היום במצב של חוב ומעוניינים להשיג ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ וכן הסרת עיקולים והגבלות על חשבונותיכם ורכושכם חשוב להתחיל בתהליך מסודר של איחוד תיקים לחלוקת החוב לתשלומים או פשיטת רגל אדם פרטי המסייעת להשיג בחזרה את השקט הנפשי ולבנות מחדש את עתידכם הפיננסי.

 

שיקום כלכלי מלא לחייבים

אילו שירותים מבוצעים על ידי עורכי דין פשיטת רגל? כאשר אתם מתחילים לעבוד עם עו"ד המסייע לכם לצאת מהחוב ולהיות מוגדרים בסטטוס של חייב מוגבל אמצעים - תוכלו להסתייע באחד מהשירותים הבאים:

- מחיקת חובות

- הסדרים מול רשויות

- איחוד תיקים

- הסדר נושים

- הסדר בנקים

- פשיטת רגל

- פירוק חברה

- הוצאה לפועל

- שיקום כלכלי

- ביטול הגבלות ועיקולים

- ביטול צו עיקוב יציאה מהארץ

 

האם אתם יכולים לסגור את החובות מול הנושים בעצמכם?

בעבר, רבים חשבו כי ניתן "להעלם" ולא לשלם את החוב או לנסות לצמצם את סכום החוב במשא ומתן ישיר מול הנושים. חשוב להבין כי כל תהליך מחיקת חובות כולל גם היבטים רגשיים לצד ההיבטים הכלכליים. במיוחד כאשר מדובר בחוב לאדם פרטי. כאשר אתם מעוניינים לבקש מהנושה לצמצם את החוב הוא יקח בחשבון את הזמן שבו לא גבה את החוב ואת מערכת היחסים עמכם. לעתים, דווקא עו"ד מחיקת חובות יוכל להגיע להסדר טוב יותר מעצם העובדה כי הוא מוגדר כצד שלישי אובייקטיבי שאינו מעורה בפרטי העסקה ביניכם.

יתרון נוסף שיש לעבודה עם עו"ד איחוד תיקים או עו"ד הסדר חובות הוא ההכרות הנרחבת שלו עם עורכי הדין של המוסדות הפיננסיים השונים. אם אתם חייבים לבנקים, חברות כרטיסי אשראי או אפילו חברות תקשורת, הן יהיו מיוצגות על ידי עו"ד אחד קבוע. עו"ד זה מגיע עם בעלי החוב עצמם להסדרים שונים מההסדרים עמם הוא מגיע בהתנהלות מול עורכי הדין המייצגים את החייבים. הניסיון הרב שיש למשרד עו"ד הוצאה לפועל בהתנהלות מול כל אחד מהגופים יסייע לכם הן בתהליך איחוד התיקים והן בתהליך של הפטר מהחובות.

מחיקת חובות בהליך החדש

לסיכום, מחיקת חובות בהליך החדש עומדת לסייע למשפחות רבות להפרד מהחוב. כיום, בזכות החלתו של הליך חדש ומזורז יותר על מנת "למחוק" את חובותיכם ולהתחיל את התנהלותכם הכלכלית מחדש ללא כל סנקציות, גם אתם יכולים לצאת מהחוב. תהליך זה מאפשר מחיקת חובות, התחלת הסדר נושים וכן התחלה של התנהלות כלכלית נכונה יותר בה חלק מהחוב ישולם באמצעות מימוש נכסים וחלקו יקבל הפטר.

 

לקבלת מידע נוסף וייעוץ בתחום ניתן לפנות לשירותיו של דודי לוי עו"ד פשיטת רגל מתמחה בייצוג חייבים בתיקי הוצאה לפועל ובהתחלת תהליך פשיטת רגל לחברות ולאנשים פרטיים.

מידע נוסף

הגבלות על פושט רגלבכדי למנוע מפושטי רגל להמשיך וליצור התחייבויות חדשות נקבע כי חייב שהוכרז פושט רגל יהיה לקוח מוגבל חמור כמשמעותו חייב שהוכרז פושט רגל לא יעשה, בעצמו או באמצעות אחר מטעמו, שימוש בכרטיס חיוב כמשמעות, אלא אם כן קיבל לכך אישור מראש בכתב מהנאמן. חייב שהוכרז פושט רגל לא ייסד תאגיד ולא יהיה בעל ענין בתאגיד, במישרין או בעקיפין, לרבות יחד עם אחר או באמצעות אחר, אלא אם כן אישרו זאת מראש בית המשפט או הנאמן. השתתף פושט הרגל בייסוד תאגיד או היה בעל ענין בתאגיד, רשאי בית המשפט לתן הוראות לענין הפסקת כהונתו או חברותו של פושט הרגל בתאגיד.
מעמד החייב פושט הרגל
הכרזתו של אדם בתור פושט רגל אינה הופכת אותו לפסול דין. בכפוף להוראות מסויימות שבדין, אשר מגבילות את פעולותיו או פוסלות אותן, אין ההכרזה גורעת מכושרו לחוב, אשר ניתן לו מכח אף שפושט הרגל אינו הופך פסול דין ואינו מנוע מליטול התחייבויות, בהתאם לדיני פשיטת הרגל רכושו מוקנה לנאמן, ומשכך אינו יכול למכור נכסיו. זכות תביעה (או פיצוי) בגין נזקי גוף אינה מוקנית לנאמן. לעומת זאת, זכות תביעה (או פיצוי) בגין נזק ממוני מוקנית לנאמן. ​​​ ​פרעון החובות ​פרעון החובות ייעשה בהתאם לסדר הקדימויות על פי הדין: ראשית ייפרע הנושה המובטח. נושה מובטח הוא מי שבידו שעבוד על נכס של החייב, או עכבון על נכסי החייב או על חלק מהם בחזקת ערובה לחוב המגיע לו מהחייב. חובות בדין קדימה – ישנם מספר חובות המוגדרים כחובות בדין קדימה. המשמעות: הזכאים יקבלו את כספם לפני הנושים הרגילים. בקבוצת הנושים בדין קדימה קיימת הירארכיה פנימית לפי הסדר הבא: של שנה אחת ותשלום מזונות. גיע לפי התחייבות להימנע מעבירה או חוב המגיע למדינה בשל קנס. ב. חוב או חבות שנוצרו במרמה שפושט הרגל היה שותף לה או שהשיג ויתור עליהם במרמה. ג. חבות לפי פסק דין לחובת פושט הרגל בתובענת מזונות.
צו כינוס


​לאחר עיון בבקשת פשיטת הרגל שהגיש חייב ובתגובת הכונס הרשמי לבקשה, מוסמך בית המשפט לתת צו לכינוס נכסי החייב. צו הכינוס מעביר את נכסי החייב לפיקוחו של הכונס הרשמי, עד שיתברר אם החייב יגיע לפשרה או הסדר עם נושיו או יוכרז פושט רגל. במקרים בהם מוגשת הבקשה על ידי נושה יקיים בית המשפט דיון בבקשה במעמד הנושה, החייב והכונס הרשמי, בטרם יחליט אם יינתן באותו מקרה צו כינוס. משניתן צו כינוס לא תהיה תרופה לנושה נגד החייב לו חוב בר-תביעה, ולא יפתח שום נושה בתובענה או הליכים משפטיים אחרים, אלא ברשות בית המשפט (סעיף 20א לפקודת פשיטת הרגל). הנושים כפופים למשטר קולקטיבי ומנועים מלגבות החוב מהחייב באופן עצמאי. נושה אינו רשאי לנהל תביעה כספית כנגד החייב בנוגע לחובות שנצברו לפני מועד צו הכינוס, ואף לא לנהל הליכי גבייה באמצעות לשכות ההוצאה לפועל. הרעיון הוא כי במסגרת הליכי פשיטת הרגל ייפרע כל אחד מהנושים בהתאם ליחס החוב המגיע לו. נכסי החייב ישמשו לפירעון החובות באופן קולקטיבי. יש למנוע מצב בו נושה זריז פועל כנגד החייב, ואילו חברו הפחות זריז ייצא וידיו על ראשו.
יחד עם זאת אין במתן צו כינוס כדי לפגוע בכוחו של הנושה המובטח לממש בטוחתו; אולם, על הנושה המובטח לקבל רשות ספציפית מאת בית המשפט להמשיך לפעול כנגד החייב. הליכים פליליים והליכים מסוג תביעה לסילוק יד אינם מושפעים מצו הכינוס ואינם חדלים מלהתקיים. במידה ובית המשפט החליט ליתן צו כינוס, עליו לקבוע בהחלטתו מועד לדיון בבקשת פשיטת הרגל, שיתקיים בתום ששה חודשים מיום מתן צו הכינוס. לדיון בבקשת פשיטת הרגל מוזמנים החייב, נושיו והכונס הרשמי. יתכן ובמעמד מתן צו הכינוס (ולעיתים אף לאחר מכן), ימונה, לבקשת הכונס הרשמי, מנהל מיוחד.
מה אסור על פושט רגל


מי שנדרש למסור מידע, ומסר ביודעין מידע חלקי או כוזב - דינו מאסר שנה. חייב שלא גילה את כל נכסיו – דינו מאסר ארבע שנים. חייב שלא מסר נכסיו לנאמן – דינו מאסר ארבע שנים. חייב שהבריח נכסיו שנים עשר חודשים לפני שהוגשה בקשתו לפשיטת רגל – דינו מאסר ארבע שנים. מי שנמנע מלנהל פנקסי חשבונות כיאות, ביצע השקעות מסוכנות או הימורים – יואשם בעבירה. מי שהשיג אשראי במרמה או מי שעשה עסקים מבלי להודיע שהוא הוכרז פושט רגל דינו שנה מאסר.
מי שניתן כנגדו צו כינוס ועזב את ישראל ולקח עימו נכסים – דינו מאסר שלוש שנים. אם לאחר מתן צו כינוס או לאחר הכרזת פשיטת רגל עשה החייב אחד מאלה דינו מאסר ארבע שנים: אי מסירת מסמכים, אי מסירת נכסים, הברחת נכסים, השמטת דבר בעל חשיבות, אי הודעה על תביעת כזב, מניעת הצגת מסמכים, העלמת מסמכים ופגיעה בהם, מרמה במסמכים, הפסדים מדומים, אשראי במצג שווא, אשראי בטענת שווא, שעבוד במרמה, הסכם במרמה. ​​ מהם נכסי פושט הרגל אשר הנאמן יוכל לפעול למימושם לטובת פרעון חובות הנושים נכסי פושט רגל יכללו כל נכס השייך לפושט הרגל, או המוקנה לו, בתחילת פשיטת הרגל, וכל נכס שירכוש, או שיוקנה לו, לפני הפטרו; זאת לרבות, נכס נדל"ן, וכלי רכב. נכסים פיננסים: הנאמן יוכל לפדות קופת גמל (לרבות: ביטוח מנהלים וקרו השתלמות), כולה או מקצתה, לאחר קבלת אישור מאת בית המשפט. בית המשפט יתחשב במצבו הכלכלי והסוציאלי של החייב טרם יורה על מימוש הקופה, וייתן הזדמנות לפושט הרגל להעלות טיעוניו. אם כספי קופת הגמל הינם למטרת קצבה, וטרם הגיע המועד לתשלומם כקצבה (כספי קצבה לא נזילים), לא יורה בית המשפט על העברתם לנאמן. הנאמן יוכל לממש קופת פיצויי פיטורים של פושט הרגל אם הגיע מועד פרעונה ואינה מיועדת למטרות קצבה. הנאמן יוכל לממש קופת גמל שאינה למטרות קצבה, אלא למטרות תגמולים, שמועד פרעונה הגיע (נזילה) או ניתנת לפדיון מוקדם. הנאמן לא יפדה כספים המגיעים לחייב על פי תכנית חסכון שטרם הגיע מועד פדיונם, אלא לאחר שקיבל את הסכמת הכונס הרשמי, ולאחר שניתנה הזדמנות לפושט הרגל להעלות טיעוניו. הכוח להפעיל זכות לגבי נכס, או לנקוט הליכים לשם הפעלת זכות, בדרך שהיה יכול פושט הרגל להפיל לטובתו בתחילת פשיטת הרגל או לפני צו הפטר. מימוש בית המגורים: בית המשמש למגורי פושט הרגל או לבני משפחתו הגרים עימו, רשאי בית המשפט להורות שלא יימכרו אלא אם הוכח תחילה, להנחת דעתו, שיהיה לפושט הרגל, לבן זוגו ולבני משפחתו הגרים עמו, מקום מגורים סביר, או שהועמד לרשותם סידור חלוף. בית המשפט רשאי לקבוע שהסידור החלוף יהיה בהמצאת דירה אחרת, או בתשלום פיצויים, או בדרך אחרת. מקום ובית-המגורים רשום ע"ש החייב כבעלים בלשכה לרישום המקרקעין, תימכר הדירה כ"תפוסה" תוך שפושט הרגל יהיה "דייר מוגן" בהתאם להוראת סעיף 33 לחוק הגנת הדייר. כלומר, פושט-הרגל יוכל לקבל הגנה, ולא לאבד את קורת הגג, תוך שהוא יהיה לדיירו של הבעלים החדש של הדירה.
תוכנית פירעון


במסגרת תכנית הפירעון שתגובש ותוצג לאישור בית המשפט , וככל שהחייב יסכים למפורט בה, הוא יוכל לקבל הפטר מותנה מיד עם מתן אישור ההסדר ו הכרזתו פושט רגל. בסיום מימוש תכנית הפירעון, בתוך פרק זמן של כ- 3 שנים נוספות, יקבל החייב הפטר חלוט מחובותיו.
* בנסיבות מתאימות, כאשר עולה מן החקירות כי המשך ניהול הליכי פשיטת הרגל לא יביא כל תועלת לנושים, ניתן יהיה להמליץ על מתן הפטר לאלתר מיד עם הכרזתו של החייב פושט רגל.
* בנסיבות מתאימות גם ניתן יהיה לקצר את תכנית הפירעון לתקופה קצרה מ- 3 שנים. * במסגרת הרפורמה יינתנו תמריצים חיוביים לחייבים. שיתוף פעולה מלא מצד החייב ככלל, ושיתוף פעולה מלא בגילוי כל מידע והרכוש מצדו (לרבות רכוש שהוברח עובר לפתיחת ההליך) בפרט, יקדם את החייב לקבלת הפטר מחובותיו. גם הגדלת הכנסותיו של החייב והגדלת התשלום החודשי עשויים, בנסיבות מסוימות, לקדם את קבלת ההפטר. * לצד התמריצים החיוביים תינקט גישה מחמירה כנגד חייבים שינצלו לרעה את ההליך ויבקשו להערים על הנושים, על בעל התפקיד, על הכונס הרשמי ועל בית המשפט. כנגד חייבים אלה יינקטו צעדי אכיפה והרתעה חריפים. כך לדוגמא, יצירת חובות שלא בתום לב והסתרת מידע מבעל התפקיד יסייגו את מתן ההפטר, או, למצער, ידחו באופן משמעותי. התנהגות כאמור עלולה אף להביא ל ביטול הליכי פשיטת הרגל ולהגשת כתבי אישום פלילי בגין עבירות בפשיטת רגל.​ דרך זו של תחימת משך ההליך והבאתו לידי סיום בהפטר בתוך פרק זמן נקוב ומוגדר, תוך מתן תמריץ חיובי לחייב למקסם את הכנסותיו ולסייע באיתור מהיר של רכושו, תביא להגשמת תכליות דיני פשיטת הרגל. יישום הרפורמה בניהול הליך פשיטת הרגל יפתח בפני החייב אופק חיובי ויאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו ולהשתלב בחזרה במשק היצרני. כמו כן, תתאפשר חלוקה שוויונית של דיבידנד בין הנושים בתוך פרק זמן סביר, ייחסכו עלויות מיותרות המושתות על המערכת הציבורית והצדדים שתועלתן מוטלת בספק ועיקר המשאבים הציבוריים המוגבלים יופנו לטיפול בתיקים מהותיים ובנקיטת הליכים כנגד חייבים חסרי תום לב.
ביטול הליך פשיטת רגל


​שיקולים לביטול הליך פשיטת רגל שננקט לבקשת החייב ​החובה המוטלת על חייב לנהוג בתום לב כ תנאי להכרזתו פושט רגל מתפרשת על פני שתי תקופות - התקופה הקודמת להליכי פשיטת רגל, בעת יצירת חובותיו, והתקופה המאוחרת לכך, לאחר פתיחת הליכי הכינוס. דרישת תום הלב בשלב יצירת החובות עשויה לשלול מתן הכרזת פשיטת רגל, בפרט אם חובות החייב נוצרו בדרך שיש בה פגיעה מהותית בתקנת הציבור. כדי ש חייב יחשב תם לב, עליו להישמר במהלך יצירת חובותיו מביצוע עבירות על החוק, ובכלל זה עבירות המופנות כלפי נושיו. הימנעות שיטתית מביצוע פסקי דין על ידי החייב עלולה אף היא להביא לסיכול בקשתו. הוא הדין אם מתברר כי חוב של חייב נצבר תוך בצוע פעולות הונאה ותרמית (ע"א 8937/05 תבין נ' כונס הנכסים הרשמי). במקרה אחר נקבע, אף בלא שהוגש כתב אישום, כי חובות שנוצרו במהלך ניהול עסקי זנות עולים כדי פגיעה מהותית בתקנת הציבור, ומצדיקים דחייתה של בקשה לפתוח בהליכי פשיטת רגל (ענין בנבנישתי). חייב שאינו תם לב אינו זכאי לשמיטת חובותיו בהליך פשיטת רגל.
מדריך לחייב


בינואר 2014 יזם הכונס הרשמי פנייה למפקח על הבנקים ביחס להגבלות הבנקאיות החלות על חייבים בהליך פשיטת רגל והביע עמדתו לפיה על המערכת הבנקאית והנאמנים בפשיטת רגל לאפשר לחייבים המצויים בכל שלבי הליך פשיטת הרגל, לבצע פעולות בסיסיות כגון פתיחת חשבון בנק ,קבלת כרטיס חיוב מידי, הוראות קבע וכו'. הגשת בקשה להפחתת תשלומים חודשיים: עם מתן צו כינוס נקבע לחייב תשלום חודשי. כספי התשלומים החודשיים משמשים לטובת פירעון החובות לנושים. התשלום החודשי נקבע בהתאם להכנסות החייב ומשפחתו ופוטנציאל השתכרותו.חייב שאינו מסוגל לעמוד בצו התשלומים החודשיים שנפסקו לו רשאי להגיש בקשה לבית המשפט להפחתת תשלום חודשי. על החייב לנמק הבקשה ולהבהיר מדוע אינו מסוגל לעמוד בצו התשלומים תוך פירוט הכנסותיו והוצאותיו החודשיות. לאחר פתיחת הבקשה בבית המשפט יש למסור העתק לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד (אם מונה) ככל ובית המשפט מבקש את עמדת הכנ"ר ו/או המנהל המיוחד יש לפעול להמצאת ההחלטה לכנ"ר ולמנהל המיוחד. הגשת בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ: מתן צו כינוס, מורה בית המשפט על צו עיכוב יציאה מן הארץ. חופש התנועה וחרותו של החייב הוגבלו ע"י פקודת פשיטת הרגל לשם שמירה על זכויותיהם הקנייניות של הנושים. קיימת אף בעיה של מראית עין ביציאת פושטי רגל לחו"ל. מטרת הצו הינו מניעת בריחת החייב לחו"ל והשארתו תחת פיקוחו הכלכלי של הכנ"ר. החייב רשאי לעתור לבית המשפט לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ. לאחר פתיחת הבקשה בבית המשפט יש למסור העתק לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד (אם מונה). ככל ובית המשפט מבקש את עמדת הכנ"ר ו/או המנהל המיוחד יש לפעול להמצאת ההחלטה לכנ"ר ולמנהל המיוחד. בית המשפט ייטה לבטל צו עיכוב היציאה במקרים הבאים: נסיעה מטעם העבודה. יש לפרט ההכרח שבקיום הנסיעה ולהציג מכתב מטעם המעסיק הכולל התייחסות למטרת הנסיעה ומועדיה. כמו כן יש להבהיר כי הוצאות הנסיעה יחולו על המעסיק.נסיעה מטעמים הומניים כגון מסיבות רפואיות וכיו"ב.בית המשפט רשאי לדרוש בטוחות/ ערבויות ליציאת החייב ארצה כתנאי לביטול הצו. סדר הגשת הצעת הסדר: הצעת פשרה תיערך לפי טופס 13, ותוגש על ידי החייב לכונס הרשמי. הכונס הרשמי ייקבע את מיקום האסיפה ומועדה, וישלח לכל נושה הזמנה לאסיפה. להזמנה יצורפו העתק מהצעת החייב וכן תסקיר הכנ"ר עליה. אם באסיפה החליטו ברוב מנין משתתפי האסיפה (51%) האוחזים בשלושה רבעי ערך (75%) מהנשייה (בעצמם או על ידי שלוח) לקבל את ההצעה, יראו אותה כאילו קיבלוה כל הנושים כשורה. בית המשפט רשאי לאשר הצעה שהתקבלה ברוב קולות של הנושים שבידיהם למעלה מ- 50% ערך תביעות החוב מנימוקים מיוחדים שיירשמו. נושה רשאי להודיע לכנ"ר (בטופס המיועד לכך) בטרם קיום האסיפה בדבר התנגדות או תמיכה בהצעה, אף מבלי הצורך להשתתף באסיפת הנושים. ככל שאושרה ההצעה בידי הנושים יוכל החייב לעתור לאישור ההצעה על-ידי בית המשפט. לבקשה לבית המשפט יש לצרף את הצעת ההסדר ואת פרוטוקול אסיפת הנושים המעיד על אישור ההצעה בידי הנושים. בית המשפט יקיים דיון בבקשה לאישור הסדר נושים. כל נושה אשר הגיש תביעת חוב זכאי להביע התנגדותו בבית המשפט, גם אם באסיפת הנושים הצביע בעד קבלת ההצעה. מקום והצעת ההסדר אושרה על ידי כל נושי החייב יוכל בית המשפט לאשר ההצעה אף בלא צורך בקיום דיון. הכונס הרשמי ישלח לכל נושה שתבע את חובו, הודעה בכתב על המועד שקבע בית המשפט לשמיעת הבקשה לאישור פשרה שתיערך לפי טופס 15.אושרה הבקשה על ידי בית המשפט תחייב היא את החייב ואת כל הנושים לעניין כל חוב בר תביעה המגיע לנושים מאת החייב. עם זאת, אישור ההסדר לא יפטור את החייב מחובות אשר לא ניתן לקבל בגינם הפטר; קרי, חוב קנס, חוב לפי פסק מזונות וחובות שנוצרו במרמה יעמדו בתוקף חרף ההסדר. ביטול ההסדר - בית המשפט רשאי לפי בקשת הכונס הרשמי או כל נושה לבטל את ההסדר באחד המקרים הבאים: התשלום לפי ההסדר, חלקו או מלואו, לא שולם. בשל קשיים משפטיים או מכל סיבה אחרת לא ניתן להמשיך בהסדר. אישור ההסדר הושג במרמה. ביטול ההסדר לא יפגע בתוקפן של פעולות שנעשו כדין לפי ההסדר. הגשת בקשה למתן צו הפטר: תכליתו של הליך פשיטת הרגל, מבחינת החייב, הינו השגת צו הפטר. ההפטר הוא השלב הסופי והמיוחל בו פונה פושט הרגל לבית המשפט המחוזי בבקשה ליתן צו הפטר אשר יפטור אותו מכל חובותיו (למעט חובות מסויימים כפי שיפורט בהמשך). פושט הרגל רשאי להגיש בקשה לבית המשפט בדבר קבלת הפטר בכל עת. יחד עם זאת בהתאם להנחיות הכונס הרשמי ניתן יהיה לשקול מתן צו הפטר לאחר 4 שנים מיום מתן צו כינוס. בית המשפט ייזמן דיון במעמד החייב נושיו הנאמן והכונס הרשמי. הכונס הרשמי יגיש לבית המשפט 15 ימים לפני הדיון תסקיר בדבר התנהגות החייב, חובותיו ונכסיו. העתק מן התסקיר יומצא לחייב. נושה המתנגד למתן הפטר לחייב יגיש התנגדות מנומקת שלושה ימים לפחות לפני מועד הדיון וימסור העתק הימנה לחייב ולכונס הרשמי. בעת הדיון בבקשה, יפעיל בית המשפט את שיקול דעתו תוך שהוא מביא בחשבון את תסקירו של כונס הנכסים הרשמי בדבר עסקיו של החייב. תסקיר זה יהווה ראיה לכאורה למה שאמור בו. כמו כן, תילקח בחשבון התנהגותו של החייב בהליך פשיטת רגל. בית המשפט רשאי להעניק הפטר, או להתלות הפטר, או להתנותו בתנאים שיש לקיימם לפני מתן ההפטר או לאחריו, לרבות תנאים לעניין תשלומים שעל פושט הרגל לשלמם במשך תקופה שלא תעלה על ארבע שנים מיום מתן צו ההפטר, או, מטעמים מיוחדים שיירשמו, אף למשך תקופה ארוכה יותר. לא מילא פושט הרגל את התנאים שנקבעו, רשאי בית המשפט, מיזמתו, לבקשת הכונס הרשמי, הנאמן או לבקשת נושה של החייב, לבטל בכל עת את צו ההפטר. עובדות המסייגות מתן הפטר:במהלך הליך פשיטת רגל נהג החייב בחוסר תום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל. חוסר תום לב הינו שאלה הנתונה לפרשנות בית המשפט. פושט הרגל לא ניהל פנקסי חשבונות כמקובל. פושט הרגל קיבל עליו חבויות חדשות או התחיל בעסקים חדשים בעת שידע שהוא חדל פרעון. פושט הרגל לא תירץ באופן מניח את הדעת מדוע היה לו הפסד או חסר כדי עמידה בחבויותיו. פושט הרגל גרם או תרם לפשיטת רגלו בעסקאות נמהרות או מסוכנות, בפזרנות בלתי מוצדקת באורח חייו, בהימור, או בהזנחה פושעת של עניני עסקיו. פושט הרגל גרם לנושיו הוצאה מיותרת על ידי הגנה קנטרנית או מרגיזה בפני תובענה שהגישו נגדו בצדק. פושט הרגל נטל עליו הוצאה בלתי מוצדקת בהגשת תובענה קנטרנית או מרגיזה ובכך תרם להליך פשיטת הרגל. בשלושת החדשים לפני צו הכינוס, ולמרות שלא יכול היה לפרוע חובותיו, העדיף פושט הרגל נושה שלא כשורה. פושט הרגל הוכרז כבר קודם לכן כפושט רגל בחמש השנים שקדמו למועד מתן הצו. פושט הרגל היה אשם במרמה או בהפרת נאמנות במרמה. חובות אשר ההפטר אינו חל עליהם: צו ההפטר משחרר את החייב מכל חוב בר תביעה בהליך פשיטת הרגל. אולם, ישנם חובות מסוימים שהחייב אינו פטור מהם: חוב המגיע על פי התחייבות בדבר הימנעות מעבירה. חוב שנוצר באמצעות מרמה אשר פושט הרגל היה שותף לה או שקיבל ויתור על החוב באמצעות אותה מרמה. חוב לטובת המדינה המגיע לה בגין קנס. חוב הניתן לפי פסק דין לחובת החייב בתובענה של מזונות. חוב אשר אינו בר תביעה בהליך פשיטת הרגל כמו לדוגמה, חוב לנושה נזיקי (נושה לא רצוני) לסכום בלתי קצוב קרי, סכום שלא ניתן לחשבו בחישוב פשוט ויש צורך בהוכחה ועדים. צו ההפטר לא ישחרר מחבות אדם שביום צו הכינוס היה נאמן יחד עם החייב או שותף עימו, ערב או מעין ערב לחייב, או שהיה קשור עימו במסגרת חוזה . חייב לא יהיה פטור מעבירה פלילית אותה עבר, בשל כך שניתן לו הפטר.
חקירות הכונס הרשמי


​הכונס הרשמי (ו/או המנהל המיוחד מטעמו) פועל לעריכת חקירה בעניין הקריסה הכלכלית ומצבת נכסי החייב.
דו"ח החקירה מוגש לבית המשפט 15 ימים לפני מועד הדיון בהכרזת פשיטת רגל. החקירה מתבססת בין היתר על המסמכים אותם הגיש החייב, פנייה לגורמים פיננסיים (בנקים, חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות פנסיה), ופנייה לגורמים רישומיים (מרשם האוכלוסין, טאבו, משרד התחבורה וכיו"ב). הכנ"ר מוסמך לפנות גורמים אלה מכח הדין ובהתאם ל"כתב ויתור על סודיות" עליו חתום החייב (בבקשת חייב). מקום שמונה מנהל מיוחד מתקיימת חקירה פרונטאלית במשרדיו. אף הכנ"ר רשאי לזמן את החייב לחקירה במשרדיו.
פניית הכנ"ר לגורמים רישמיים לקבלת מידע מביאה לעיתים מידע אשר החייב נמנע מלספק.
לדוגמא:
א. חייב שהתגלה כי זכאי לפיצוי פיטורים בסכום גבוה. המידע נחשף כתוצאה מדיווח קופת פיצויי פיטורים לכנ"ר. ב. חייב שהתגלה כי הינו זכאי לחלק בירושה. החייב לא דיווח על זכותו. המידע התקבל מלשכת היועמ"ש (אפוטרופוס כללי), שהינו צד להליכי בקשת הירושה. הימנעותו של חייב מלדווח באופן מפורט ומלא על נכסיו תיחשב כהפרת חובת תום הלב, ותהווה שיקול לביטול ההליך מחמת ניצולו לרעה. הדבר מהווה אף עבירה פלילית.

24-hours-phone-service.png

רוצים לתאם פגישת און ליין? כנסו לממשק שלנו ותוכלו לתאם תוך 7 שניות פגישה ללא נציג